Zeynep Bastık, 3 günlük milli yas kararına isyan etti: Anlayamıyorum

İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Filistinlilere yönelik gerçekleştirdiği katliamlarda binlerce sivil hayatını kaybetti.

İsrail’in hastaneye yönelik saldırısı başta Müslüman coğrafyasında olmak üzere tüm dünyada tepkiyle karşılandı. Türkiye de bu vahşet sonrası Filistinlilerin acısını paylaşmak adına üç günlük Milli Yas ilan etti.

ZEYNEP BASTIK’TAN HAZIMSIZLIK

Toplumun her nezdinde bu duyarlı hareketin destek görmesi beklenirken şarkıcı Zeynep Bastık’ta ise hazımsızlığa neden oldu. Sosyal medya hesabından yaptığı açıklamasında yas nedeniyle konserlerinin iptal edildiği ve diğer insanlar gibi işlerini yapmak zorunda olduklarını söyledi.

Günlerdir gayriresmi olarak yasta olunduğunu belirten Bastık şu ifadeleri kullandı;

“Hepimiz yaşanan savaştan, yiten canlardan son derece üzgünüz, korkunç görüntülerin etkisindeyiz. Ve fakat bizim de herkes gibi bir mesleğimiz, sürdürmek zorunda olduğumuz bir işimiz var. Bir acıyı paylaşırken beklenen ilk şey, konserlerin, tiyatro oyunlarının tüm sanat aktivitelerinin yani insanların aylarca maddi manevi emekler verdiği işlerin iptal edilmesi mi olmalı?

“AİLEMİZ, SÜRDÜRMEK ZORUNDA OLDUĞUMUZ BİR YAŞANTIMIZ VAR”

Kocaman bir sektörüz. Binlerce insanın evine ekmek götürdüğü, ciddiyetle yürütülen, nice zorluklara rağmen varlık göstermeye çalışan sanatçılar ve emekçilerle dolu büyük bir sektörüz. Tıpkı diğer sektördeki insanlar gibi bizim de sorumluluklarımız, ailemiz, sürdürmek zorunda olduğumuz bir yaşantımız var.“BUNU ANLAMAK İSTİYORUM, ANLAYAMIYORUM”

Bir karar alındıysa buna saygı duyuyoruz. Zaten gayriresmi bir şekilde günlerdir yastayız. Sadece neden acıyı paylaşmak demek binlerce insanın işlerinin durdurulması mesleğini icra edememesi demek, bunu anlamak istiyorum, anlayamıyorum.”AK PARTİLİ İNAN’DAN BASTIK’A TEPKİ

Zeynep Bastık’ın Milli Yas rahatsızlığına AK Parti Gençlik Kolları Başkanı ve İzmir Milletvekili Eyüp Kadir İnan’dan sert tepki geldi.

Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımına, “Duruş sahibi bir milletin sanatçısından beklenen o duruşa iştirak etmesidir.” sözleriyle başlayan İnan, Filistin’in acısına hem gönülden, hem dualarla hem de milli bir yasla destek olunduğunu belirtti.

Bastık’ın Milli Yas rahatsızlığını, “Filistin’in acılarına ortak olduğumuz bu anlamlı süreci kronik bir maişet sorununa dönüştürmek hem işgüzarlık hem de sanat bilmezliktir…” sözleriyle sert bir şekilde eleştiren İnan, “Milli bir yastan terör devleti İsrail’in zeytinyağı gibi üste çıkma çabası gibi mağduriyet çıkarmaya çalışmak başarılı bir sanat olmasa gerek…” dedi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x