Otomobilinizden Gelen Rahatsız Edici Bir Ses: Trim Sesi Nedir? Nasıl Önlenir?

Yeni aldığınız sıfır aracınızdan motor sesi dışından iç aksamdan tuhaf sesler geliyorsa dilkkat! Trim sesi nedir? Neden olur? Konusunun detaylarını haberimizde derledik.

TRİM SESİ NEDİR?

Otomobilde trim sesi terimi, genellikle bir otomobilin iç kısmında duyulan, iç döşemeler, paneller veya kapılar gibi iç mekanın çeşitli bölgelerinden gelen gıcırtı, tıkırtı veya diğer istenmeyen sesleri ifade eder. Bu sesler genellikle otomobilin hareketi sırasında veya iç mekanla temas etme sonucu meydana gelir.

TRİM SESİ NEDEN OLUR?

Malzeme Kalitesi

Otomobilin iç trimleri ve döşemeleri, kaliteli malzemelerle yapılmadığında veya zamanla aşındığında ses üretebilir.

Sıcaklık Değişiklikleri

Sıcaklık değişiklikleri ve hava koşulları trim parçalarının genleşip çekilmesine neden olabilir, bu da seslere yol açabilir. Özellikle Akdeniz ikliminin hüküm sürdüğü kentlerde genleşme problem olabilirken, güneydoğu illeri gibi gece sıcaklıkların ani olarak düştüğü illerde form kaybı gözlemlenebiliyor.

Tasarım ve Montaj Hataları

Otomobilin iç mekanının tasarımında veya montajında hatalar yapıldığında, trim parçaları birbirine sürtünebilir veya gevşeyebilir.

TRİM SESİ NASIL ÖNLENİR?

Trim Parçalarını Kontrol Etme

Sesin kaynağını tespit etmek için otomobilin iç trimlerini dikkatlice kontrol edin. Gevşemiş veya zarar görmüş trim parçalarını tespit edin.

Ses Yalıtım Malzemeleri Kullanma

Özel ses yalıtım malzemeleri kullanarak trim parçalarının arasına veya altına yalıtım ekleyebilirsiniz.

Sprey Kullanımı

Trim sesini kesici önlemlerin başında spreyler geliyor. İçlerinde kayganlaştırıcı maddeler bulunan spreyler geçici bir süreliğine özellikle konsolda yer alan trim seslerini engelleyebiliyor. Fakat bu çok etkili ve önerilen bir yöntem değil. Çünkü konsolda çok sayıda elektronik malzeme bulunuyor ve en ufak bir hatada konsolun tamamen değişmesi gerekebiliyor. Bunun yerine konsolun ilgili düğme ya da parçasının değişmesi daha kolay ve risksiz bir yöntem olarak öne çıkıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x