MHP’den Kılıçdaroğlu’na tezkere yanıtı: Kaderdaşlarına kıyamıyor

MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, Türk askerinin Irak ve Suriye’deki görev süresinin uzatılmasına yönelik tezkereyle ilgili sözlerine yanıt verdi.

AA’nın aktardığı habere göre, Yalçın, “Türk askerinin Suriye’de bulunmasından Kemal Kılıçdaroğlu’nun duyduğu rahatsızlığın, çektiği sancının sebebi bellidir. Kılıçdaroğlu, seçimlerde birlikte hareket ettiği, sözleri ve fiilleriyle destek verdiği bölücülerin Suriye’deki uzantılarının başına bir şey gelmesini istememektedir” dedi.

Yalçın, yaptığı yazılı açıklamada, dün Kılıçdaroğlu’nun, partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda, Türk askerinin Irak ve Suriye’deki görev süresinin uzatılmasına yönelik tezkereyle ilgili sarf ettiği, “Milliyetçiyim diyorsan sen de ‘hayır’ diyeceksin” sözlerine tepki gösterdi.

Semih Yalçın, CHP’nin, daha önce Türkiye’nin bekası ve güvenlik öncelikleri doğrultusunda yurt dışına asker sevk edilmesi için TBMM’ye sunulan bazı hükümet tezkerelerine “evet” dediğini hatırlattı.

‘KADERDAŞLARINA KIYAMIYOR’

Genel başkanlığa geldikten sonra “Kılıçdaroğlu’nun, kendine bölücü kesimleri, ayrılıkçı oluşum ve partileri yol ve kader arkadaşı olarak seçtiğini” öne süren Yalçın, “Türk askerinin Suriye’de bulunmasından Kemal Kılıçdaroğlu’nun duyduğu rahatsızlığın, çektiği sancının sebebi bellidir. Kılıçdaroğlu, seçimlerde birlikte hareket ettiği, sözleri ve fiilleriyle destek verdiği bölücülerin Suriye’deki uzantılarının başına bir şey gelmesini istememektedir. Kılıçdaroğlu, kaderdaşı teröristlere kıyamamaktadır” dedi.

CHP’nin köklerinden ve kuruluş ilkelerinden koptuğunu savunan Yalçın, “Kemal Kılıçdaroğlu, MHP’ye laf yetiştirmeye çalışacağına bir aynaya, bir de partisinin yanaştığı limana bakmalıdır. CHP’nin başının Türkiye’de sağduyuyu, sorumlu siyaset anlayışını, ilkeli ve tutarlı duruşu, istikrarı, en önemlisi de Türk milliyetçiliği davasını temsil eden MHP’den öğreneceği çok şey vardır” açıklaması yaptı.

‘MİLLİYETÇİYİM DİYORSAM ‘HAYIR’ DİYECEKSİN’

Kemal Kılıçdaroğlu, dün partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada Bahçeli’ye seslenerek şöyle demişti:

Birinci sorum, Devlet Bahçeli’ye. Partinin adı Milliyetçi Hareket Partisi. Bahçeli, bu yabancı asker postallarının Türkiye topraklarını çiğnemesine ‘evet’ diyor musun, demiyor musun? Bu kadar açık. Bir tek yabancı askerin postalının Türkiye’ye değmesini istemiyoruz. Bana ‘neden’ hayır diyorsunuz diye soruyorlar, milliyetçiyim diyorsan ‘hayır’ diyeceksin.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x