Danıştay’tan cumhuriyet savcısı açıklaması: Yargı bağımsızlığını zedeler

Danıştay, Samsun’da meslekten ihraç edilen cumhuriyet savcısının göreve iadesine karar verilmesine ilişkin açıklama yaptı. Danıştay açıklamasında, “Henüz kesinleşmeyen karar hakkında hukuki ve bilimsel eleştiri düzeyini aşan değerlendirmeler, Anayasa’nın 138. maddesiyle güvence altına alınan yargı bağımsızlığını zedeleyecektir” ifadesine yer verildi.

Tüm yargı kararları gibi Danıştay 5. Dairesi’nin verdiği kararın da eleştiriye açık olduğu ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’nda temyiz yolu açık olup henüz kesinleşmeyen karar hakkında hukuki ve bilimsel eleştiri düzeyini aşan, kararı veren yargı mensuplarını hedef gösteren, kişisel haklarına saldırı boyutuna ulaşan değerlendirmeler, Anayasa’nın 138. maddesiyle güvence altına alınan yargı bağımsızlığını zedeleyecektir.”

Ne olmuştu?

2019-2020 yılları arasında ‘@HOHMUSTESARI’ ‘Sayın Müsteşar’ rumuzunu kullanan Twitter kullanıcısının aralarında bakanların da bulunduğu devlet yetkililerine ve AK Partililere küfürler ettiği ve hakaretlerde bulunduğu ortaya çıkmıştı. ‘HOHMUSTESARI’ isimli hesabı Samsun Cumhuriyet Savcısı Ö.M.G.’nin kullandığı iddia edilmişti.

‘HOHMUSTESARI’ isimli hesaptan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya Milletvekili Ali İhsan Yavuz, eski Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Fatma Betül Sayan Kaya, AK Parti Kadın Kolları Genel Başkanı ve Ankara Milletvekili Lütfiye Selva Çam, eski İstanbul Milletvekili Ahmet Hamdi Çamlı, RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ve vefat eden eski AK Parti Milletvekili Burhan Kuzu’ya yönelik paylaşımlar yapılmıştı.

2021 yılında Hakimler ve Savcılar Kurulu tarafından alınan savcı Ö.M.G. hakkında “Kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret” ve “iftira” suçlarından iddianame hazırlanmış ve bu iddianame Samsun 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilmişti.

Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında ifade veren Ö.M.G., üzerine atılı suçlamaları kabul etmemiş ve telefon hattını uzun süredir kullandığını belirtmişti. Ö.M.G., “Twitter hesabım yoktur. Küçük çocuğumun telefonumu suya düşürmesi nedeniyle bozuldu. Bozulan telefonun yerine yakın zamanda yeni telefon aldım” demişti. Savcılık, Ö.M.G.’nin savunmasının hayatın olağan akışına ters olduğu ve bu nedenle savunmasına itibar edilmediği kanaatine varmıştı.

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) 2. Dairesi, yapılan paylaşımların; mesleğin şeref, onur ve memuriyet nüfuz ve itibarını bozacak nitelikte olduğu belirtilerek Ö.M.G.’yi meslekten ihraç etmişti. Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hakkında “Kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret” ve “İftira” suçundan 2 yıldan 6 yıl 4 aya kadar ceza istemiyle dava açılan Ö.M.G., “hakaret” suçundan ceza almıştı.

Ö.M.G.’nin açtığı dava sonucu Danıştay 5. Dairesi göreve iade kararı vermişti. Ö.M.G.’nin eylemlerinin Hakimlik ve Savcılık mesleğinin kamuoyu nezdinde saygınlığının zedelenmesine neden olacak, mesleğin şeref, onurunu ve memuriyet itibarını bozacak nitelikte ve ağırlıkta bulunmadığını kaydedilmişti.

BAKAN AÇIKLAMA YAPMIŞTI

27 Ekim 2023 tarihinde HSK’ya ulaşan Danıştay kararı sonrasında Hakimler ve Savcılar Kurulu’nun Danıştay 5. Daire’nin kararına itiraz edileceği öğrenildi.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, 1 Kasım’da Danıştay’ın bu kararının kesin olmadığını, sürecin devam ettiğini söylemişti. Tunç, “Temyiz edilip Danıştay İdari Dava Daireleri’nin vereceği karar noktasında süreç devam ediyor. Orada yargılama süreci devam ediyor” ifadesini kullanmıştı.

Danıştay 5. Daire’nin verdiği karar, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’na taşınacak. İdari Dava Daireleri Kurulu’nun verdiği karar sonrasında Ö.M.G.’nin göreve dönüp dönmeyeceği netlik kazanacak. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x