Bakan Güler, NATO Karargahı’nda: Sivillere yönelik her türlü eylemi kınıyoruz

Savunma Bakanı Yaşar Güler, NATO Savunma Bakanları Toplantısı için bulunduğu NATO Karargahı’nda, Brüksel’de görevli Türkiyeli gazetecilerle bir araya geldi. Güler, İsrail-Hamas çatışmalarına ilişkin de açıklamada bulundu.

AA’nın aktardığına göre, Güler, çatışmaya ilişkin, “Sivillere yönelik her türlü eylem ile sivil yerleşimi hedef alan her türlü saldırıları kınıyoruz. Gelinen noktada temel hedefimiz, rehinelerin serbest bırakılması, Gazze’deki çatışmanın diğer cephelere sıçramasının önlenmesi ve elbette çatışmanın gecikmeden sona erdirilmesidir” diye konuştu.

‘LİSANS KISITLAMALARI SADECE BİZİ DEĞİL UKRAYNA’YI DA ETKİLİYOR’

Gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan ve gazetecilerin sorularını yanıtlayan Güler, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’nin de katıldığı Savunma Temas Grubu Toplantısı’nda başta toprak bütünlüğü olmak üzere Ukrayna’ya olan destekleri ve bugüne kadar sağladıkları katkıları dile getirdiklerini ifade ederek şöyle konuştu:

“Karadeniz Tahıl Girişimi’nin devamı için yoğun gayret sarf etmemize rağmen girişimin sonlandığını ancak, başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere, girişimin yeniden canlandırılması konusundaki ısrarlı çabalarımızın devam ettiğini ifade ettik.

Ülkemize uygulanan haksız ihraç lisans kısıtlamalarının sadece Türkiye’yi değil, ittifakı ve Ukrayna’yı da etkilediğine dikkati çektik.”

NATO Savunma Bakanları Toplantısı’nın ilk oturumunda da Ukrayna’ya olan destek ve işbirliklerini yinelediklerini bildiren Savunma Bakanı Güler, “Karadeniz ve Montrö’ye ilişkin görüşlerimizi tekrar vurguladık. Toplantı, NATO Ukrayna Konseyi’nin Savunma Bakanları düzeyindeki ilk toplantısı oldu. Ukrayna’nın yeni Savunma Bakanı Rüstem Umerov’un da katıldığı toplantıda, NATO-Ukrayna ilişkileri gözden geçirildi” dedi.

‘2 DEVLETLİ ÇÖZÜM ÇERÇEVESİNDE MESAFE KAT EDİLMELİ’

Bulgaristan Savunma Bakanı Todor Tagarev ve Romanya Savunma Bakan Yardımcısı Simona Cojocaru ile bir araya geldiklerini hatırlatan Güler, “Bulgaristan ve Romanya ile Karadeniz’de deniz mayınlarıyla mücadeleyle ilgili olarak birlikte çalışmaya yönelik ‘üçlü girişim’ oluşturulması konusunda karar aldık” açıklamasında bulundu. Romanya’daki hava polisliği misyonuna Aralık 2023-Mart 2024 döneminde, Türkiye’nin F-16 uçaklarıyla katkıda bulunacağını beyan ettiklerini aktaran Güler, şunları söyledi:

“NATO’nun ‘Akdeniz Diyaloğu’ ortaklık mekanizmasının bir üyesi olan İsrail’in Savunma Bakanı Yoav Galant’ın da video konferansla katıldığı ayrı bir oturum düzenlendi. Bizim hem kendi terörle mücadelemizde hem de bölgemizdeki tüm savaş ve çatışmalarda tavrımız gayet açık. Sivillere yönelik her türlü eylem ile sivil yerleşimi hedef alan her türlü saldırıları kınıyoruz. Gelinen noktada temel hedefimiz, rehinelerin serbest bırakılması, Gazze’deki çatışmanın diğer cephelere sıçramasının önlenmesi ve elbette çatışmanın gecikmeden sona erdirilmesidir. Bir an evvel barış görüşmelerine başlanması, uluslararası toplumca da desteklenen iki devletli çözüm çerçevesinde mesafe kat edilmesi gerekir. Kalıcı barışın yegane yolu budur.”

‘TÜRKİYE’YE YÖNELİK YAPTIRIMLAR İTTİFAKIN İLKELERİYLE BAĞDAŞMIYOR’

NATO Savunma Bakanları Toplantısı’nın üçüncü oturumunda mevcut güvenlik ortamında ittifakın savunma ve caydırıcılık yapısının güçlendirilmesi amacıyla yürütülen çalışma ve planların ele alındığını belirten Güler, Türkiye’nin NATO’nun komuta ve kuvvet yapısına, harekat ve misyonlarına yaptığı katkıları dile getirdiklerini bildirdi.

Güler, ‘terörizmin tüm biçim ve tezahürleriyle kararlılıkla mücadele ettiklerini’ belirterek, “Bunun NATO’nun savunma ve caydırıcılık hedefleriyle uyumlu olduğunu vurguladık. Ankara’da yaşanan menfur hadisenin, terörizm tehdidinin azalmadığının, Irak ve Suriye’deki durumdan beslenmeye devam ettiğini gösterdiğinin altını çizdik. Ülkemize yönelik yaptırım ve kısıtlamaların, ittifakın birlik, dayanışma ve uyum ilkeleriyle bağdaşmadığını ve sonlandırılması çağrımızı bu vesileyle bir kere daha yineledik” dedi.

‘İSVEÇ’TEN SOMUT ADIMLAR BEKLEDİĞİMİZİ BELİRTTİK’

Son oturumda ise ittifakın harekat ve misyonlarına ilişkin değerlendirmelerde bulunduklarını aktaran Bakan Güler, şöyle konuştu:

“Öncelikle Kosova’da kısa süre önce üstlendiğimiz KFOR Komutanlığının önemine ve bu görevi tam bir tarafsızlık ve şeffaflık ile yerine getireceğimize vurgu yaptık. AB üyesi olmayan müttefiklerin, AB’nin savunma girişimlerine tam katılımının sağlanmasının önemini bir kez daha hatırlattık. Vilnius Zirvesi’ndeki taahhüdümüze bağlı olduğumuz ancak İsveç’ten terörle mücadele konusunda somut adımlar, terörle mücadelede yeni hukuki düzenlemeleri uygulamasını beklediğimizi, NATO üyeliğinin onaylanması konusunda ise nihai kararın Meclisimizde olduğunu belirttik.” (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x