Uzun Süre Duş Almadığınızda Vücudunuzda Ne Gibi Belirtiler Ortaya Çıkar?

Düzenli duş almak, hem sağlık hem de sosyal açıdan oldukça önemli. Üç dört gün boyunca duş almazsanız bazı sorunlar yaşayabilirsiniz. Peki düzenli duş almadığınızda tam olarak ne olur? Buyurun birlikte bakalım…?

Kaynak: https://www.bustle.com/wellness/gross…

Düzenli duş almak, hem sağlık hem de sosyal açıdan oldukça önemli. Üç dört gün boyunca duş almazsanız bazı sorunlar yaşayabilirsiniz.

Aile ve acil tıp doktoru Dr. Janette Nesheiwat, “Çok terleyen, bakteriyel enfeksiyon öyküsü olan, yoğun çalışan veya yüksek riskli bir ortamda (hastane, okul gibi) çalışan biriyseniz, enfeksiyonu önlemek için günlük duş almanız gerekir.” diyor.

Peki düzenli duş almazsanız, ne olur?

1. Ter ve bakteriler birbirine karışır. Terin bir kokusu olmasa da, cildinizdeki doğal bakterilerle karışabilir ve duşa girmezseniz, kötü bir kokuya neden olabilir.

2. Aknenin pek çok farklı nedeni olsa da, duştan kaçınmanın sivilceleri daha da kötüleştirebileceği söylenebilir. Bu durum özellikle gün boyunca biriken kir, yağ ve makyajla uyuduğunuzda geçerli.

3. İnsanlar, her saat milyonlarca cilt hücresi döküyor. Düzenli duş almadığınızda ölü derinin bir kısmı cildinizin yüzeyinde birikiyor.

‘Ölü deri ve yağ cildin üst tabakasında toplanıyor. Yıkamamak, cildinizin kaşınmasına ve kurumasına neden olabilir.’

4. Duş almazsanız, cildinizde kuruluk veya kırmızı, iltihaplı lekeler gibi diğer cilt tahrişleri meydana gelebilir.

5. Şu anda vücudunuzun her yerinde milyonlarca bakteri geziniyor. Duş almış olsanız bile oradalar. Ama bu kötü bir şey değil.

‘Hepimizin cildimizde yaşayan iyi bakteriler var. Ancak peeling yapmazsanız, ölü deri hücreleri birikir ve bakteri veya mantarın aşırı büyümesi, enfeksiyon için bir ortam oluşturur.’

6. Cildiniz kötü bakteri ve mantarları önleyemezse veya onlarla savaşamazsa enfeksiyon meydana gelebilir. Cildimiz, günlük olarak karşılaştığımız çevresel toksinlere ve döküntülere karşı savunmamız.

‘Bakteriler ve parazitler tırnakların altında, kasıklarda, kulakların arkasında veya koltuk altlarında saklanmayı sever. Bu bölgeleri rutin olarak yıkamak önemli.’

7. Hasta olabilirsiniz. Kötü bakteriler sadece cildinizi etkilemekle kalmaz, aynı zamanda gözleriniz, ağzınız veya burnunuz yoluyla vücudunuza girmesi durumunda hastalığa neden olabilir.

8. Son duşunuzun üzerinden haftalar geçtiyse, ciltte yağ, kir ve ter biriktiğinde ortaya çıkan kahverengi lekeler fark etmeye başlarsınız.

9. Yeterince duş almamak, yeni cilt sorunlarının ortaya çıkmasına neden olmasının yanı sıra, daha çok egzama olarak bilinen atopik dermatit gibi hastalıkların şiddetlenmesine yol açabilir.

Düzenli temizlik, bu komplikasyonların bazılarından uzak durmanıza yardım edebilir.

10. Hangi sıklıkta saçınızı yıkayacağınız size kalmış ancak saçları düzenli olarak yıkamamanın yağ birikmesine, saç derisi tahrişine ve kokuya neden olabileceğini unutmayın.

11. Saçınızı çok uzun süre yıkamamak, saç derinizde kırmızı, pullu lekelere neden olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x