SOL Parti seçime amblemiyle girecek, Kılıçdaroğlu’nu destekleyecek

ANKARA – Seçime sayılı günler kala ittifakların seçimlere nasıl gireceği de netleşiyor. Emek ve Özgürlük İttifakı’na katılacağı iddia edilen SOL Parti, ittifak konusunda açıklama yaptı. Seçimlere Sosyalist Güç Birliği İttifakı altında, tüm illerde kendi adı ve amblemiyle katılacağını belirten parti, “Seçimlere katılma hakkı olan TKP ve TKH ile seçimlere katılma hakkı olmayan Devrim Hareketi ve TSİP ile Sosyalist Güç Birliği’nde birlikte mücadele edeceğiz” dedi.

Öte yandan SOL Parti, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’na da destek vereceklerini belirtti.

‘TÜM MUHALEFET GÜÇLERİYLE BİRLİKTE MÜCADELE EDECEĞİZ’

Partiden yapılan açıklamada, HDP ile seçim ittifakı imkanlarının araştırılması çerçevesindeki görüşmelerinin ‘temel prensiplerde olumlu karşılıklar’ bulduğu belirtildi. Görüşmelerde olumlu sonuca ulaşılamadığı ifade edilerek şöyle devam edildi:

“Önümüzdeki seçimlerin en önemli yanı, başta ekonomisi olmak üzere adalet sisteminden toplumsal yapıya her alanda ülkemizi İslamcı faşizmin karanlığında büyük bir çöküşün içine sürüklemiş olan tek adam rejiminden kurtulmaktır. Partimiz uzun zamandır cumhurbaşkanlığı seçimlerinde geniş bir muhalefet mutabakatının oluşmasını ön plana alan bir çaba içinde olmuştu. Gelinen aşamada, böyle bir mutabakatın oluşmasını çok önemli buluyoruz. Seçim sürecinde yaşanabilecek olası sorunlar karşısında ‘saray rejiminin’ yıkılması için Kemal Kılıçdaroğlu’na destek vererek tüm muhalefet güçleriyle birlikte mücadele edeceğiz. Faşist rejime son vermek ve yeni bir ülke kurma mücadelesini yükseltmek için hazırız. SOL Parti, parlamento seçimlerinde kapitalist neoliberal sermaye düzeni karşısında anti-emperyalist, emekten, laiklikten ve barıştan yana yeni bir ülke kurma bayrağını yükseltmek için var gücüyle çalışacaktır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir