Li Qiang, Rusya Başbakanı ile telefonda görüştü

Çin Başbakanı Li Qiang, bugün Rusya Başbakanı Mihail Mişustin ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Li Qiang, iki liderin stratejik rehberliği altında yeni dönemde Çin-Rusya kapsamlı stratejik iş birliği ve ortaklık ilişkisinin, üst düzey bir gelişme kaydettiğini belirtti.

Çin-Rusya ilişkilerinin ittifak kurmama, çatışmama ve üçüncü tarafı hedeflememe ilkelerine bağlı kaldığını ifade eden Li Qiang, kısa süre önce Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in Rusya’yı ziyaret ettiğini ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile iki ülkenin iş birliği için yeni istikamete işaret eden ortak bir plan çizdiğini hatırlattı.

Li Qiang, iki ülkenin hükümet dairelerinin iki liderin vardığı önemli fikir birliğini yerine getirmesi, Çin-Rusya pragmatik iş birliğinin sürekli yeni gelişimini desteklemesi gerektiğini vurguladı.

Mihail Mişustin, mevcut Rusya-Çin ilişkilerinin tarihin en yüksek seviyede olduğuna dikkat çekti.

Xi Jinping’in Rusya’ya ziyaretinin Rusya-Çin ilişkilerinde yeni bir sayfa açtığını dile getiren Mihail Mişustin, Rusya-Çin kapsamlı stratejik iş birliği ve ortaklık ilişkisine değer verdiklerini ve Çin ile iyi komşuluk ve dostluğu güçlendirmek ve pratik iş birliğini derinleştirmek için hazır olduklarını kaydetti.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu

Bu makale ilk olarak Hibya Haber Ajansı üzerinde yayımlanmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir