Hasta Olmamak İçin Bunlara Dikkat Edin! Doktorların Asla Yapmadığı 5 Şey!

ABD’nin önde gelen sağlık kurumu Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC), grip salgınına her yıl dikkat çekiyor. CDC’ye göre Ekim ayında başlayan grip mevsimi, Aralık ile Ocak aylarında zirveye ulaşıyor.

COVID tehditi de yeniden zirveye çıkarken uzmanlar uyarılarda bulunuyor. İşte, kış aylarında doktorların gribe karşı aldığı önlemler!

GRİP AŞISINI ATLAMAYIN

Huffpost’tan Anika Nayak’ın haberine göre, grip aşısını ihmal etmek veya ertelemek, hastalığa yakalanma riskini artırabilir. Yale Tıp Fakültesi’nde laboratuvar tıbbı profesörü olan Dr. Marie-Louise Landry, yıllık grip aşısını düzenli olarak aldığından beri sadece bir kez grip enfeksiyonu geçirdiğini vurguluyor. Sağlık uzmanları, virüse karşı bağışıklık kazanmanın önemli bir yolu olarak herkesin her mevsim grip aşısı olmasını öneriyor.

HASTA OLDUĞUNUZDA EVDE KALIN

Hastayken işe veya okula giden insanları etrafımızda sık sık görürüz. Ancak hastayken sosyal hayata karışmak hastalığın yayıılma hızını artıran en önemli faktörlerdendir. Enfekte kişiden yayılan damlacıklar grip ve soğuk algınlığının bulaşma hızını arıtrıyor. Bu nedenle hastaysanız bulaşma riskini azaltmak için en iyi yöntem evde kalmak ve dinlenmektir.

MASKESİZ DIŞARI ÇIKMAYIN

Eğer hasta hissediyorsanız ve zorunlu olarak dışarı çıkmanız gerekiyorsa, lütfen maske takmayı unutmayın. Grip veya soğuk algınlığına sahip olanların, kapalı alanlarda başkalarıyla temas halindeyken maske kullanmaları son derece önemlidir.

ELLERİNİZİ YIKAYIN

Ellerinizi yeterince sık yıkamamak, hastalığa kapı aralıyor. Virüsün varlığı muhtemel bir yüzeye dokunduktan sonra, gözlerinize veya burun içine parmaklarınızı götürmek, hastalığa maruz kalma riskini artırır. Eğer su ve sabun kullanma imkanınız yoksa, el dezenfektanı kullanmak da iyi bir alternatif olabilir.

YETERİNCE DİNLENMEYİ UNUTMAYIN

Sınırsız Sağlık Enstitüsü’nde aile hekimi olarak görev yapan Dr. Tamika Henry, hastalık dönemlerinde yeterince dinlenmenin ne kadar önemli olduğunu vurguluyor. Dr. Henry, “Genellikle, fiziksel olarak nasıl hissettiğimize bakmaksızın, ilerlemeye ve devam etmeye çalışıyoruz.” diyor ve bu alışkanlığın sağlığımız için zararlı olduğunu vurguluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x