Euler Finance çalınan kripto paraların tamamını geri almayı başardı

Investing.com – Mart ayına damgasını vuran hack olayında merkezsiz finans sektöründe kredi faaliyetleri yürüten Euler Finance’in 200 milyon dolarlık kripto varlığı bir bilgisayara korsanı tarafından çalındı.

Siber saldırı olayını gerçekleştirdikten sonra iletişimi koparmayan hacker, Euler Finance yetkililerin ay boyunca yaptığı pazarlıklar sonucu son olarak kalan 31 milyon doları da iade ederek çaldığı tüm fonu geri vermiş oldu.

Kripto para cinsinden kredi ve mevduat hizmeti sunan merkezsiz platform Euler Finance, Twitter üzerinden tüm fonları kurtardıklarını duyurdu.

Blockchain verilerine göre kendini “Jacob” olarak adlandıran bilgisayar korsanı, son olarak 8080 ETH ve 2.500 ETH ile 12 milyon dolarlık DAI göndererek tüm çaldığı kripto paraları iade etmiş oldu.

Euler Finance ekibinin fonları kurtarmak için aldığı aksiyonlar arasında bilgisayar korsanı hakkında bilgi verebilecek olanlara 1 milyon dolar ödül verilmesi vardı. Fonların iade edilmesinin ardından bu ödülün de kaldırıldığı bilgisi verildi. Bu gelişmenin ardından platformun yerel varlığı EUL, dünden bu yana %10’un üzerinde yükseldi.

Ne olmuştu?

Euler Finance, 13 Mart tarihinde protokolü üzerinden çeşitli kripto para birimi cinsinden 200 milyon dolara yakın varlığın ani kredi saldırısı yöntemiyle çalındığını bildirdi. Siber saldırının ardından fonların iade edilmesi konusunda kararlığını koruyan yetkililer hacker’a ültimatom vererek sıkı bir pazarlığa girişti. Aynı zaman hacker hakkında bilgi verebilecek kişiler için 1 milyon dolarlık ödül belirlendi.

Bu süreçte Bilgisayar korsanı da iletişimini koparmayarak Euler’a ait bir Ethereum adresi üzerinden “bizim olmayanı elimizde tutma niyetinde değiliz” şeklinde bir mesaj gönderdi. Hatta hacker, kendisin Blockchain mesajlaşma yöntemiyle ulaşan bir Euler Finance müşterisinin tüm birikimi olan 78 ETH’nin bu protokolde olduğunu söyleyen kişiye 100 ETH gönderdi.

Yapılan sıkı pazarlıklar sonucu çözülmeye başlayan hacker Mart ayının sonlarına doğru 147,8 milyon dolarlık ETH ve DAI’i iade etti. Ayrıca Blockchain mesajlaşma sistemi üzerinden bir mesaj daha göndereden Jacob, saldırı için özür diledi ve kalan kripto varlıkları da en kısa zaman iade edeceğini söyledi. Sözünü tutan hacker, Euler Finance’in son paylaşımına göre kalan miktarı da iade etti.

Yazar: Günay Caymaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir