Çalışan EYT’lilerin avantajı var mı? Maaşınızda 638 TL’lik artış olabilir. Peki işveren bunu vermek zorunda mı?

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesinden yararlanan emekliler bu ay itibarıyla maaşlarını alabilecek. Birçok EYT’li ise hem emekli oldu hem iş yerinde çalışmaya devam edecek. Peki çalışan EYT’lilerin avantajları nedir?

CNN TÜRK muhabiri Samet Güner, SGK Uzmanı Özgür Kaya ile konuştu.

Kaya, şunları söyledi:
“31 Mart tarihine kadar başvuru yapanlar artık bu ay ilk aylıklarını almaya başlayacaklar. İşlemlere yetişemeyenler için ise bir sonraki ay toplu olarak alabilecekler.

Örneğin brüt ücreti asgari ücret seviyesinde olduğunu varsayarsak yani bugün asgari ücretimizin brütü 10.008 lira net olarak, çalışanımızın eline geçen rakam da 8.500 lira. Şimdi SGK primimiz yani 10.800 lira brüt ücretin SGK primi, işveren işçi payı %15. Bu 1501 liraya tekabül ediyor.

İşverenlere yönelik %5 hazine teşviki getirildi. O hazine teşviki de işverene avantajı 638 lira. EYT’li çalışan bir vatandaşımız ya da çalışanımız 8.500 lira artı 638 lira 9138 liraya denk geliyor. Devletten aldığı %5’lik hazine teşvikine de 8500 asgari ücretle çalıştırdığım çalışanın üzerine ilave olarak 8500’ün 638 lirayıda veriyorum ve 9138 lirayı eline geçsin diyebilir.

İŞVEREN BU RAKAMI VERMEK ZORUNDA MI?

Ama bunu vermek zorunda mıdır? Hayır vermek zorunda değildir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir